Teslimat Şartları

SİPARİŞ VE TESLİMAT ŞARTLARI
inciavm.com'dan yaptığınız alışveriş ve verdiğiniz siparişlerin teslimat süreci, verilen siparişlerin takibi, kargo ücreti ve diğer sipariş bilgileri bu sayfada yer almaktadır.

İnci AVM Mağzalarına 25km kadar olan yerlere ücretsiz Sevkiyat ve montaj hizmeti verilmektedir.

Kargo şirketleri seçeneği var mı?
Siparişlerinizin gönderimi için  kargo seçeneklerimiz bulunmaktadır. Sepetinizde kargo şirketi seçeneği tarafınızca belirlenmektedir. Seçeceğiniz kargo şirketine göre gönderi ücreti değişmektedir.

Siparişim ne zaman gönderilecek?
Siparişinizi verdiğiniz ve sipariş onayını aldığınız anda size bir e-posta gönderilir ve sipariş kaydınız bize ulaşır. inciavm.com(İnci AVM) ilgili birimine sipariş kaydınız ulaştığı andan itibaren taahhüt edilen süre içerisinde ürünleriniz hazırlanır ve kargo firmasına teslim edilir. Kargo firmalarında yaşanabilecek gecikme ve sorunlardan dolayı inciavm.com (İNCİ AVM) firması sorumlu tutulamaz. Pazar günleri sevkiyat yapılmamaktadır.

Siparişim ne zaman ve ne şekilde teslim edilecek?
Teslimat süresi, siparişinizin kargoya verilmesinden itibaren İstanbul için ortalama 1 iş günü, diğer bölgeler için ise ortalama 1-3 iş günüdür. Siparişiniz belirttiğiniz teslimat adresinde size veya sizin belirttiğiniz kişiye teslim edilir. Siparişlerinizin teslimatı seçmiş olduğunuz kargo şirketi tarafından yapılmaktadır. Siparişinizin takibini 'Bana Özel' sayfasındaki 'Sipariş Takibi' bölümünde yapabilirsiniz.
 Takibi' kısmından takip edebilirsiniz.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?
Siparişinizin durumunu 'Bana Özel' sayfanızda yer alan "Sipariş Takibi" sayfasında görebilirsiniz.
"Siparişiniz Hazırlanıyor" ifadesi siparişinizin tarafımıza ulaştığını ve hazırlanma aşamasında olduğunu belirtir.
"Kargoya Verildi" ifadesi siparişinizin firmamızdan seçmiş olduğunuz kargo firmasına verildiğini ifade eder.

 Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kargo görevlisi ürünü size veya belirttiğiniz kişiye teslim ederken kimlik belgesi veya ehliyet isteyecektir. Bu sebeple sizin veya teslim alacak kişinin yanında kimlik belgesi veya ehliyetinin bulunması gerekmektedir. Herhangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde derhal bizimle irtibata geçiniz ve kargo teslim tutanağı doldurarak paketi kabul etmeyiniz.
Ürün kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?
Teslim aldığınız ürünler kargodan eksik çıkarsa 'Bize Ulaşın' sayfasında sipariş numaranızı belirterek durumu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz. Size en yakın kısa sürede bu konuda cevap verilecektir. Dilerseniz +90 (212)233 44 17 no'lu telefondan İnci AVM Sevkiyat yetkilimizle görüşebilirsiniz.
 
İstanbul Adalar'a sevkiyat hakkında
Kargo şirketi seçeneklerine göre adaların servis günleri farklılık göstermektedir. Güncel bilgi için +90 (212) 233 44 17 no'lu telefondan yetkilimizle görüşebilirsiniz.
 
İstanbul içi sevkiyatı hakkında
İstanbul'un uzak bölge sınırlarında bazı ilçelerine kargo ulaşımı haftanın belli günlerinde yapılmaktadır. Güncel bilgi için +90 (212) 233 44 17 no'lu telefondan yetkilimizle görüşebilirsiniz.
 
Teslimatla ilgili önemli bilgiler
 
Gönderilen paketinizde herhangi bir hasar, eziklik, ıslaklık ya da paket ağzının açık olması gibi normal olmayan bir durum varsa lütfen gönderiyi teslim almayınız. Kargo yetkilisi tutanak hazırlayarak paketinizi bize geri gönderecek ve gerekli işlemler yapılacaktır. Teslim aldığınız paketlerin sorumluluğu tarafınıza geçmektedir
 
Kargo yetkilisinin tanıklığında, teslim anında hazırlanan bu tutanaklar hasarın sorumlusunun ortaya çıkarılmasında çok önemlidir. Kargo yetkilisi paketinizi açmanızı beklemekle yükümlü değildir.

Paketinizi açtıktan sonra siparişinizdeki bazı ürünlerin eksik ve/veya hasarlı olduğunu görürseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kargo teslimatında sorun yaşarsanız lütfen bize haber veriniz

Sizlere daha iyi bir hizmet vermek için çerezleri kullanırız. Sitemizi kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için : Kişisel Verilerin Korunması Kanunu X
,